Back

Web tasarımcılar – 2022 yılında web tasarımcı seçimi

Web tasarımcılar , kendinize bir web sitesi yaptıracaksanız google’da web tasarımcılar araması yapmaya başlamışsınız demektir. Ve sadece herhangi bir web tasarımcısından bahsetmiyoruz – birinci sınıf, en kaliteli bir web tasarımcılar sizin için en iyisi olacaktır.

Web tasarımcılar ne yaparlar, rehberliğe mi ihtiyacınız var?

Şanslısınız – bu makalede web tasarımcılar hakkında önce bilmeniz gereken 10 önemli şey var!


Bu gün ve çağda, trendlerin önünde olmak bir zorunluluktur . Web sitenizi trend tutmak için aşağıdaki ifadelerle kendinizi google’a danışırken bulabilirsiniz…

 • “web tasarımcılar”
 • “yakınımdaki web tasarımcılar”
 • “en iyi web tasarımcılar”
 • hatta: “web sitesi tasarımcıları” (hey, yazım konusunda karar yok!)

Web tasarımcılar ile çalışmak zor olabilir – ancak bir web sitesi yapmak zorunda olmak, markanız için çevrimiçi bir varlık oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir. İster bir startup işletiyor olun, ister onlarca yıldır gerçek bir mağazanız olsun, çevrimiçi bir varlığınızın olmaması, bir şeyleri kaçırdığınız anlamına gelir.

Aynı şey yeni bir web sitesinde çalışırken veya eski bir web sitesini yeniden tasarlarken de geçerlidir – web sayfası tasarımınızın sanal vitrininiz olarak hizmet ettiğini unutmayın . Müşterilerin markanızı nasıl algılayabilecekleri konusunda hayati bir rol oynamanın yanı sıra işinizi ve ürünlerinizi dünya çapında tanıtmanın bir yolu da oynar. 

Ancak, birçok işletme rolleri karıştırıyor – peki, web tasarımcılar ile bir yazılımcı arasındaki fark nedir?

Web Tasarımcılar ile Yazılımcılar Arasındaki Farkı Bilmek

Her ikisi de web siteleri oluşturmakla uğraşsalar da, genellikle çeşitli farklı alanlarda yer alırlar. Hem bir web tasarımcıları hem de bir web sitesi geliştiricisini (yazılımcı) karıştırmak kolaydır, bu yüzden hızlı bir genel bakış yapalım. 

Web geliştiricileri , kodlama dilini kullanarak bir web sitesinin temel yapısını oluşturur. Bu arada, web tasarımcılar , genellikle kullanıcı odaklı bir yaklaşım için bir web sitesinin görünümünü ve hissini yaratır.

Bir web geliştiricisinin birincil rolü, web tasarımcısının üzerine inşa edeceği yapıyı oluşturmaktır. Bir web geliştiricisinin amacı, akıllı ve duyarlı bir site oluşturmak ve inşa etmektir; web tasarımcılar ise bir sitenin iyi görünmesini sağlamak olan yaratıcı bir vizyona sahiptir. 

Bu yazıda, bir web tasarımcısı tutmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken daha önemli şeylerden bazılarında size yol göstereceğiz …

Web Tasarımcılar ile Çalışmadan Önce Dikkate Alınması Gereken 10 Şey

Web tasarımcılar

Web tasarımcılar

Bir web sitesinin bir işletme için ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, web tasarım süreci başlı başına zor olabilir! Bu nedenle, neye bulaştığınızı bilmeniz ve yalnızca en profesyonel web sitesi tasarımını aramanız çok önemlidir.

Neyse ki, web tasarımcılar ile çalışırken sık karşılaşılan sorunları hafifletebilirsiniz – şu hususları aklınızda bulundurun:

1. Sormaktan çekinmeyin

Özellikle sektöre tamamen aşina değilseniz, web tasarımının birçok yönünü anlamak oldukça zor olabilir.

Neyse ki, en iyi web tasarım ajansları ve serbest web tasarımcılar size bir şeyleri açıklamaktan mutluluk duyacaktır: vizyonunuzu nasıl gerçeğe dönüştürebileceklerini size bildirmek de dahil .

Örneğin, bir e-ticaret web sitesi kuruyorsanız, iyi web tasarımcılar sitenizi nasıl tasarlayacaklarını size bildireceklerdir – platformlar, zaman çizelgeleri, ruh hali panoları vb.

Bu arada, eğer jargon kullanıyorlarsa, sıradan olmayan terimlerle iletişim kurmaları gerektiğini bildirmekten çekinmeyin. Bir serbest çalışan kiraladığınızda , esasen bir ortak, bir yardımcı pilot, bir ekip üyesi işe alırsınız – bu nedenle her zaman aynı sayfadaNe yaptıkları konusunda size izin vermekte zorluk çeken bir web tasarımcısıyla uğraşıyorsanız, kimi işe alacağınızı yeniden düşünmek belki de akıllıca olacaktır. Ne de olsa belirsizlik, işin aceleye getirildiğini veya herkese uyan tek bir yaklaşımdan geçtiğini gösterdiği için önemli bir kırmızı bayraktır…

2. Marka hedeflerinizi düşünün

Web sitesi tasarımı söz konusu olduğunda, işinizin diğer yönleri kadar buna da dikkat etmelisiniz. Bu nedenle, web tasarımcılar ile çalışmadan önce , işletmeniz için hedeflerinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir . Başarılı  bir çevrimiçi işletmeyi büyütmek için size daha fazla potansiyel müşteri kazandıracak, marka bilinirliğini artıracak ve satış üretecek net hedefler belirlemelisiniz. Sitenizde ürün ve hizmet mi satacaksınız yoksa özel sunucu barındırma yoluyla bilgi mi barındıracaksınız ? 

Web tasarımcılar bu tür sorularda size yardımcı olabilecek en iyi kişilerden biri olma eğilimindedir, ancak bazı ajansların ve profesyonellerin bu tür beyin fırtınası oturumları için ücret talep edebileceğini unutmamak önemlidir.

Beğendiğiniz ve özdeşleştiğiniz sitelerde önceden araştırma yapmak, kendi özgün, benzersiz marka imajınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ardından, bu siteleri bir web tasarımcısına sunduğunuzda, nihai ürününüz için ne amaçladığınızı daha net göreceklerdir!

3. Marka bilinci oluşturma bütçenizi kontrol edin

Yani, serbest çalışan web tasarımcınızı buldunuz ve markanız için inanılmaz bir sitede ortak çalışmaya başlamaya hazırsınız!

Peki bütçenizi düşündünüz mü?

Her zaman hazırlıklı olduğunuzdan emin olmak için, “ web tasarımcıları için güncel oranı ” araştırmaya başlayın ve sonunda potansiyel müşterilerle konuştuğunuzda size bu ekstra güveni verin.

Ayrıca ağınızdakilerden tavsiyeler isteyebilirsiniz – girişimci arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla görüşün, onlara kendi web sitesi tasarımları hakkında sorular sorun – onların sizin için mükemmel birini bulduğunu görebilirsiniz!

Ancak bunu sadece kendi ağınızla sınırlamayın: işi yurtdışında olan çarpıcı bir web sitesi bulursanız, bize ulaşın! Büyük olasılıkla, iltifatı takdir edecekler ve büyük olasılıkla bu bilgiyi sizinle paylaşacak ve size denizaşırı bir web tasarımcısıyla ve yepyeni bir dizi bağlantıyla çalışma konusunda fikir vereceklerdir!

4. Markanız için bir vizyon panosu oluşturun

en iyi web tasarımcılar

en iyi web tasarımcılar

Bir vizyon panosuna sahip olmak, el ilanlarında, arama kartlarında, web sitelerinde veya dergilerde markanızın nasıl görüneceğini görselleştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, iş hedeflerinizi hatırlatmanıza yardımcı olabilir.

Bunu akılda tutarak, vizyon panoları, web tasarımı ve web geliştirme dahil olmak üzere birçok şekilde kullanılabilir.

Birincisi, web sitenizin nasıl görüneceğine dair bir şablona sahip olmanızı sağlar. Ayrıca , sitenizin yaymasını istediğiniz renk şemasının ve havanın yerinde olmasını sağlar. Basitçe söylemek gerekirse, görsel panolar web tasarım yolculuğunuza bir yön verir . 

Bununla ilgili olarak bir vizyon panosu kurmanın çeşitli yolları vardır. Fiziksel bir mantar panonuz olabilir ve istediğiniz tasarım öğelerini sabitleyebilirsiniz veya bazıları büyük bir beyaz tahta üzerinde bir diyagram yapmayı tercih edebilir . Tasarım ilhamı için Pinterest’i bile kullanabilirsiniz .

Ne olursa olsun, web siteniz için bir vizyon panosu hazırlarken bu temel unsurlara sahip olmalısınız:

 • Renk uyumu
 • Görüntüler
 • tipografi

5. Her web sayfasına bir amaç verin

Sitenizde kaç sayfa olmalı? Her sayfanın amacı nedir? Her sayfanın biraz metne ihtiyacı var mı – metin ne söyleyecek?

Web tasarımcılar ile çalışmaya başlamadan ve sonunda bir web tasarımcısı tutmadan önce, muhtemelen tüm bu soruların (ve daha fazlasının) yanıtını almış olmalısınız…

Daha önce de belirtildiği gibi, işletmenizin sektöründe özellikle beğendiğiniz web sitelerini aramak her zaman iyi bir fikirdir – kopyalamanızı önermiyoruz! Dahası, onlardan biraz ilham alarak fikirleri yeni ve geliştirilmiş sitenize aktarmalısınız.

İşte hemen hemen her web sitesinin sahip olduğu ana web sayfalarının sağlam bir örneği :

 • Ev
 • Hakkımızda
 • SSS
 • Ürün veya Hizmet Detayları
 • İletişim

Belirli bir amaca hizmet eden bir sayfa da ekleyebilirsiniz! Örneğin,  çevrimiçi bir manken mağazası olan MannequinMall , en popüler mankenlerini öne çıkarmak için web sitesinde bir ‘ En Çok Satanlar ‘ sayfasına sahiptir. Bunun gibi özel sayfalar, ziyaretçileri sergilemek istediğiniz öğelere yönlendirmenize olanak tanır.

Siteniz akıcı bir pazarlama platformu olarak hizmet etmelidir – bu nedenle, web sitenizde düzenli olarak içerik yayınlamak en ideali olacaktır. Web tasarımcılar ile çalışırken, proje bittikten sonra bir değişikliğe karar verirseniz, ek maliyetler ödemeniz gerekebilir – önce bu tür ücretleri temizlemek önemlidir!

6. Marka web siteniz için hangi işlevlerin önemli olduğunu belirleyin

Web siteniz e-Ticaret kategorisine girecek mi – çevrimiçi ürün veya hizmet mi satıyorsunuz? Kullanıcıların sitenizde bireysel hesap girişleri olması gerekecek mi? Yoksa müşterilerin randevu alabilecekleri etkileşimli bir içerik takvimi mi planlıyorsunuz? Bülteniniz için bir pop-up planlamaya ne dersiniz? 

Tüm bu işlevler, bir projenin kapsamını genişletmenize izin verir, bu nedenle tasarımcınıza en başından bunları anlatmalısınız! 

İzmir Web Tasarım Ajansı‘nda müşterilerimiz sahip olmaları gereken veya ideal özelliklerin bir listesini oluşturur. Bu şekilde, web tasarımcılar ve web geliştiriciniz, hayalinizdeki işletme web sitesini oluşturmak için ne gerektiğini tam olarak bilecek!

7. Marka web siteniz için görseller toplayın

Siteniz için fotoğraflar, logolar , gifler, illüstrasyonlar , animasyonlar , infografikler gibi bazı resimlere ihtiyacınız olacak – adını siz koyun! Sitenizin hem görsel hem de zevkli bir şekilde ilgi çekici olmasını istiyorsunuz.

Sitenize yerleştireceğiniz herhangi bir resim ya sizin tarafınızdan oluşturulmalı, bir profesyonel görevlendirerek edinilmeli ya da doğrudan satın alınmalıdır – sitenizi herhangi bir yasal zahmetle başlatmak istemezsiniz… 

Ürünlerinizin, hizmetlerinizin resimleri veya sadece dekoratif olsun, görsellerinize kaynak sağlama konusunda başlamanıza yardımcı olacak birkaç fikir:

 • Kendin yap fotoğrafları çek veya sana ihtiyacın olan kaliteli çekimleri yapması için profesyonel bir fotoğrafçı tut. 
 • iStock, Shutterstock veya diğer benzer siteler gibi sitelerden stok fotoğraflar alın veya satın alın. Bu şekilde, fotoğraf çekimleri için harcama yapmanıza gerek kalmadan ticari kullanım için görseller çekebilirsiniz. 
 • Siteniz için özelleştirilmiş görseller veya tasarımlar bulması için bir grafik tasarımcı kiralayın – hiçbir şey yepyeni ve orijinal içerik gibi “web sitesi yenileme” diyemez! 

Markanızın hikayesini anlatmak söz konusu olduğunda görsellerin de kelimeler kadar etkili olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle, çekici ve profesyonel göründüklerinden emin olun ve markanızın temel amacına bağlı kalmayı unutmayın . Görüntüleri temiz ve özlü tutmak en fazla etkiyi yaratacaktır.

8. Doğru dil bilgisini sağlayın

web tasarımcılar izmir

web tasarımcılar izmir

Web sitenizi başlatmadan önce, içeriğinizin hatasız olup olmadığını iki kez kontrol edin. İçeriğinizde yazım denetimi yapmak için kullanabileceğiniz çok sayıda harika site veya tarayıcı uzantısı var, örneğin Grammarly – bu şık eklenti ile her şeyi hatasız tutmak hiç bu kadar kolay olmamıştı! Buna dilbilgisi, yapı, sayfa içi optimizasyon ve daha fazlası dahildir. Web sitenizin dakik ve doğru olduğundan emin olun, aksi takdirde elinizden gelenin en iyisini yapamazsınız.

Unutmayalım, küçük hatalar potansiyel müşterilerinizi veya müşterilerinizi  kapatabilir .

9. Mobil yanıt verme durumunu kontrol edin

Siteniz bir akıllı telefonda nasıl görünecek? 

Web’de gezinmek için kullanılan mobil cihazların popülaritesi giderek arttı – ideal olarak, sitenizi hızla aşağı kaydıran kullanıcıların mobil cihazlarını kullanmasını istiyorsunuz. 

Ayrıca, sitenizin nasıl göründüğünü görebilmeniz ve işlevselliğini test edebilmeniz için sitenizin birden fazla cihazdan (örneğin tablet, masaüstü vb.) görüntülenebildiğinden emin olmalısınız. 

Canlı yayına geçmeden önce meslektaşlarınızdan veya ağınızdaki başarılı kişilerden geri bildirim almayı düşünebilirsiniz. Web sitenizi beğenirlerse, doğru yönde ilerlediğinizi söylemenin kesin bir yolu – ve birkaç işaretçileri varsa, onları yanınıza alın!

10. Bir fırlatma planı geliştirin

Artık sitenizi oluşturduğunuza göre, artık bunu dünyaya anlatmaya hazırsınız.

Siteniz ve işletmeniz hakkında nasıl bir popülerlik oluşturabileceğinizi düşünün ve bunu ağınıza anlattığınızdan emin olun. Sosyal medya hesapları, yeni bir ürün hakkında heyecan yaratmak için bir zorunluluktur – yaklaşan lansman hakkında gönderiler oluşturun, markanızı tanıtın ve yeni web sitenizle neler sunmanız gerektiğini insanlara bildirin.

Hatta çevrimiçi bir etkinlik oluşturabilir veya en iyi müşterilerinizin lansmana dahil etmeniz için kopya veya video yoluyla referanslarını vermelerini sağlayabilirsiniz. Böylece bu kişilerin sosyal medyada da söyleyecekleri ve paylaşacakları bir şeyler oluyor. 

Sana doğru

Yukarıda belirtilen bu hususları göz önünde bulundurduğunuzda, profesyonel web tasarımcılar ile çalışmaya hazır olacaksınız. Vizyonunuzu hayata geçirmek için ne gerektiğini ve işe almak istediğiniz uzman web tasarımcılar uzmanında ne aradığınızı bileceksiniz.

Araştırmanızı yapmanız çok önemlidir – bütçenizi aklınızda bulundurun, birçok serbest çalışan web tasarımcısının portföyüne bir göz atın ve etrafa sorun! İnternet, gemiye almanız için yararlı bilgilerle doludur – oraya körü körüne girmeyin, en kötüsüne hazır olduğunuzdan emin olun.

Bunların hepsini bir araya getirirseniz, harika bir web sitesine sahip olacağınızdan şüphemiz yok – ve uygun bir fiyata!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.