Yukarı kaydır

Korona Günlerinde Sosyal Medya Stratejiniz İçin Bir Kılavuz

Yaşam, bildiğimiz gibi, tamamen değişti. Aralık 2019’da Çin’de başlayanlar dünya çapında koronavirüs veya COVID-19 olarak bildiğimiz şeyle yayıldı . Her yerdeki insanlar bu salgının sağlık, ekonomi ve eğitim üzerindeki etkisini bir kaçını ifade ediyor. Yine de, bazı iyi şeyler ortaya çıktı – daha fazla insan evde ve çevrimiçi. Bu nedenle, sosyal medya stratejinizi buna göre uyarlamanızı öneririz. Sonuçta bağlantıda kalmak her zamankinden daha önemli.

Bu krizin hepimiz için yeni bir şey olduğunu vurgulamak isteriz. Bu nedenle, özellikle sosyal medya açısından dikkatli bir navigasyona ihtiyaç var. Hepimizin bildiği gibi, sosyal medya en üst düzeyde sorumlulukla ele alınması gereken güçlü bir araçtır.

Birçok kişi ve işletme pandemi sırasında sosyal medyaya bağımlıdır. Arkadaşlarıyla iletişim kurmak, en son haberleri güncellemek ve eğlenmek için kullanıyorlar. Mesela – Facebook ve Instagram. Bu iki sosyal medya platformu, COVID-19’un kullanımında% 40 artış sağladı.

Şimdi, coronavirus pandemisi sırasında müşterilerinizle iletişim kurmak için sosyal medyayı nasıl kullanmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Ne yapacağınız konusunda biraz kafanız karışırsa endişelenmenize gerek yok. En iyi uygulamaları, yayınlanacak içerik türleri hakkında ipuçlarını ve yapılacak projeler için fikirleri öğrenmek için okumaya devam edin.

COVID-19 Salgını Sırasında Sosyal Medya Yolculuğunuz

“Şimdi sosyal medyada ne yayınlamalıyım?” Mevcut pandeminin işinizi nasıl etkilediğini düşünürken kendinize bunu sormuş olabilirsiniz. Bir şey kesin. Markanızın diğer insanların bilincinden kaybolma zamanı değil. Aslında tam tersi. Şu anda kitlenizle iletişim halinde olmalısınız.

Bu süre zarfında bile pazarlamayı durduramazsınız. Bu elbette sosyal medyada yayınlamayı da içeriyor. Hedef kitlenizle olan ilişkinizi güçlendirme ve marka bağlılığını artırma fırsatına sahipsiniz.

Ancak, mevcut durum hakkında hassas olmalısınız. Normalde yayınladığınız şekilde yayınlayamazsınız. Aksi takdirde, kitleniz şu anda dünyada olup bitenlere karşı sağır olduğunuzu düşünebilir. Bu göz korkutucu gibi görünse de, tüm pazarlamacıların sizinle aynı teknede olduğunu unutmayın. Bir pandemi içinde bir markayı sosyal medyada tam olarak nasıl pazarlayacağını bilen bir uzman diye bir şey yoktur.

Bu nedenle, işinizi bu zor dönemde pazarlamak için tam planları veremeyebiliriz, ancak aşağıdaki ipuçlarını sunabiliriz. Bunların, pandemi değiştikçe mümkün olan en iyi sosyal medya kararlarını almanıza yardımcı olacağını umuyoruz!

Sosyal Medya Pazarlaması ve COVID-19: En İyi Tavsiyemiz

COVID-19 salgını sırasında sosyal medya stratejiniz için en iyi önerilerimiz:

1. Markanızı Tanıyın

2. Neler Olduğunu Güncelleyin

3.Önemsediğinizi Gösterin 

4.İçerik Yayınlamaya Devam Edin

5. Pratik Empati 

6. Hedef Kitlenizi Sunun Organik Değer 

7. Müşteri Hizmetlerini ve Desteği Unutmayın

8. Yardım Aramaktan Korkmayın

Şimdi her birini aşağıda ayrıntılı olarak tartışmaya başlayacağız. Şimdi başlayalım!

 1. Markanızı Tanıyın

  Diğer markaların ne yaptığına bakmayın ve sadece onlardan kopyamalayın. Bunun yerine, markanızın diğer insanların yaşamlarına nasıl katkıda bulunduğunu ve COVID-19 salgını sırasında nasıl bir fark yaratabileceğini düşünün. Dahası, örnek olarak yol göstermenin yollarını bulmaya çalışın ve en iyisini yapın.

 2. Neler Olduğu Konusunda Güncel Kalın

  Kriz sonucunda işler hızla değişmeye devam ediyor. Bir gün önce iyi bir fikir gibi görünen şey, ertesi gün tamamen farklı bir hikaye olabilir. Buna göre, en son haberleri ve konuşmaları bilmelisiniz. Bir takipçiye cevap vermeden önce bu bağlamı da düşünmelisiniz. Bazen sosyal medyada bir şey söylemekten kaçınmak daha iyi olabilir.

  Elbette, öğrendiğiniz haberlerin doğru olduğundan emin olun. Konuyla ilgili herhangi bir şey söylemeden önce kaynağı doğrulayın. Sonuçta, paylaştığınız ve paylaştığınız şeylerden siz sorumlusunuz. Bu nedenle, güvenilir olun ve yalnızca meşru haberlere atıfta bulunun.

 3. Önemsediğinizi Gösterin

  Şimdi olayların farklı olduğunu kabul etmelisiniz. Tam tersi devam ederken işlerin aynı olduğunu iddia etmemelisiniz. Bunun yerine, kitlenize dikkat ettiğinizi ve mevcut senaryonun yaşamları nasıl etkilediğini bildiğinizi gösterin.

  En basit hareketler bile takipçilerinize önemsediğinizi bildirebilir. Bu nedenle, bir şeyi tanıtmanız gerekiyorsa, şu anda neler olduğunu kabul etmeyi unutmayın. Örneğin, takipçilerinize salgın sırasında çalışanlarınızın refahını nasıl sağlamayı taahhüt ettiğinizi söylemek, markanız hakkında çok şey söyleyebilir.

 4. İçerik Yayınlamaya Devam Edin

  Takipçilerinizin çevrimiçi ortamda normalden daha fazla zaman harcadıklarını daha önce belirtmiştik. Tabii ki, onlara bağlı kalmak istiyorsun. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi şu anda satamıyorsanız, marka değerlerinizi paylaşan içerik yayınlamaya odaklanmanızı öneririz.

 5. Empati Uygulaması

  Herkes COVID-19’dan etkilenirken, farklı şekillerde etkilenir. Bu nedenle, diğer kişilerin yaşadıklarına karşı duyarlı olun. Kendi deneyiminizin ötesinde düşünün ve takipçilerinize empati gösterin – bir şeyi paylaşmadan önce dikkatlice düşünmeyi unutmayın.

  Tabii ki, bu, gönderilerinizin her birinde pandemiden bahsetmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ancak, altyazılarınız, tonları ve başkaları tarafından nasıl yorumlanabileceği hakkında iki kez düşünmelisiniz. Her zaman sizden tamamen farklı bir gerçeklikle karşı karşıya kalabileceklerini unutmayın. Örneğin, sevilen bir hastaya bakmakta veya işlerini kaybetmiş olabilirler.

  Buradaki ana nokta, markanızı insancıllaştırmaktır. Kitlenizin, onları yalnızca ürün veya hizmetlerinizin tüketicileri değil, gerçek kişiler olarak gördüğünüzü bildiğinden emin olun.

 6. Kitlenize Organik Bilgiler Sunun

  Sosyal medya yayınlarınızı kitleniz için faydalı kaynaklara dönüştürün. Buna göre, sosyal medya stratejinizi trafik çekmekten etkileşime geçirin. Altyazılar, yayınlar ve videolar aracılığıyla takipçilerinizi virüs hakkında eğiterek onlara gerçekten alakalı bilgiler sağlayabilirsiniz.

  Bu nedenle, COVID-19 hakkında her türlü yararlı içeriği paylaşın. Takipçilerinizin şu anda buna ihtiyacı var. Kim bilir, sadece sizi pandemi ile başa çıkmak için bir kaynak olarak görebilirler!

 7. Müşteri Hizmetlerini Unutmayın

  İşletmelerinin doğası gereği, bazı işletmeler koronavirüs tarafından diğerlerinden daha fazla etkilenmektedir. Bu nedenle, seyahat, turizm, havayolu veya konaklama endüstrisindeyseniz, pandemi büyük olasılıkla işinizi ve müşterilerinizi etkiler.

  Takipçilerinizle etkileşim kurmak için sosyal medya hesaplarınızı kullanın ve devam eden senaryoya rağmen hala yardım etmeye hazır olduğunuzu gösterin. Yapabileceğiniz başka bir şey, karşılaştıkları sorunları ele almak için oluşturduğunuz girişimleri paylaşmaktır. Bu belirsiz zamanda, takipçileriniz yanlarında birileri olmaktan mutluluk duyacaktır.

 8. Yardım Aramaktan Korkmayın

  Topluluğunuz bir sebepten dolayı orada. Bu nedenle, zorluklarla karşılaştığınızda buna güvenebilirsiniz. Güvenlik açığını göstermekten korkmayın! Mevcut mücadelelerinizi paylaşın ve kitlenize işinize nasıl yardımcı olabileceklerini söyleyin. Bu salgın gibi zorlu zamanlarda, burada kimsenin yalnız olmadığını unutmayın.

Bu ipuçlarının koronavirüs sırasında sosyal medya stratejinize yardımcı olabileceğini umuyoruz! Artık takipçilerinizle nasıl iletişim kuracağınız hakkında bir fikriniz var. Daha sonra salgının ortasında yayınlamanız gereken içerik türleri hakkındaki tartışmamıza devam edebiliriz.

Sosyal Medyada Neler Yayınlanabilir?

İşletmenizin durumu ve salgının endüstrinizi nasıl etkilediği, sosyal medyada yayınlayacağınız içerik türünü etkileyecektir. Muhtemelen satış, farkındalık veya ilgi çekme amacınız olacaktır.

Bunu üç kategoriye ayırdık: kapalı işletmeler, açık (ancak mücadele eden) işletmeler ve halen güçlü olan işletmeler.

 1. Kapalı İşletmeler

  İşletmenizi kapatmanız gerekiyorsa, içeriği saklama amacıyla kesinlikle içerik paylaşmaya odaklanmalısınız. Ne anlama geliyor? Mevcut takipçilerle iletişimde kalmak anlamına gelir, böylece tekrar çalışmaya başladıktan sonra akıllarının en üstünde olursunuz.

  Yani, örneğin, bir kuaför iseniz, müşterilerinizle kurduğunuz ilişkiyi sürdürmek için evde zamanınızı kullanmalısınız. Aynı zamanda, yeni takipçiler kazanmak için markanızı geliştirmeye devam etmelisiniz.

  Size ne yayınlayacağınız konusunda bir fikir verebilecek bazı şeyleri listeledik:

  • Pinterest hesabınızı büyütmek için zaman harcayın.
   Pinterest’e sabitlediğiniz içerik, size her ay çok fazla trafik getirebilir. Bu, tam olarak faydalarından yararlanmak için zaman alması anlamında SEO’ya benzer . Ancak, birkaç ay içinde sosyal medya için çok meşgul olduğunuzda, ödüllerini kesin olarak alabilirsiniz.
  • Bilgilendirici videoları paylaşın!
   Markanız genellikle video içeriğini paylaşmıyorsa, şimdi başlamak için en iyi zaman olacaktır. Instagram Instagram, Facebook sayfanız veya hikayeleriniz yoluyla farklı şekillerde paylaşabilirsiniz.
  • Bir Instagram denetimi yapın.
   Biyografinizi güncelleyin, markanıza uymayan eski yayınları arşivleyin ve markaya uygun vurgu kapakları oluşturun. Bir denetim yaparken profilinizin markanızın estetiğine ve değerlerine uyup uymadığını kendinize sorun.
  • Sağlıklı alışkanlıkları planlayın ve sürdürün.
   Elinizde biraz zaman olduğundan, tüm yıl boyunca tutabileceğiniz alışkanlıkları planlamaya başlamalısınız. Ne yapacağınızı planlamak size kalmış. Bir ayın içeriğini bir kerede planlamayı seçebilir veya takipçilerinizle günlük olarak etkileşim kurmak için zaman bulabilirsiniz.
 2. Açık (Ama Mücadele) İşletmeler

  İşletmeniz hala açık, ancak hayatta kalmakta zorlanıyor musunuz? Bu nedenle sosyal medya hedefiniz satış kazanmak amacıyla içerik paylaşmak olmalıdır.

  Bunun işiniz için çok stresli ve telaşlı bir dönem olduğunun farkındayız. Muhtemelen hizmetlerinizi geçmişte olduğundan daha fazla tanıtmak için sosyal medyaya bağımlısınız.

  Bunu göz önünde bulundurarak ekibimiz, sosyal medya stratejinizde size yardımcı olacak aşağıdaki ipuçlarını paylaşmak ister:

  • Kitlenizi, işletmenizle ilgili kelimeyi sosyal medyaya yaymaya teşvik edin.
   Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten, feed’inizde paylaşarak da yararlanabilirsiniz. Bu, takipçilerinize bu zor zamanda destekleri için ne kadar teşekkür ettiğinizi bilmelerini sağlayacaktır.
  • Her gün bir hikaye yayınla.
   Kitleniz bu süre zarfında sizi unutmamalıdır! Bu nedenle, işletmenizin takipçilerinizle alakalı olması için düzenli olarak sosyal medyada yayın göndermeye devam etmelisiniz.
  • Satış yapmayı bırakma.
   Ancak, altyazılarınız içerik sunmak, destek istemek, topluluğunuzu bilgilendirmek ve takdirinizi göstermek için kullanılmalıdır.
  • Videoları paylaşın.
   Birçok kişi video içeriğini tercih ediyor. Yani, bu bilgiyi kendi yararınıza kullanın! Videolarınız sayesinde takipçileriniz onlara aktarmak istediğiniz bilgileri kolayca sindirebilirler.

  Ana amacınız işinizi devam ettirmektir. Bunu yapmak için satış yapmak zorundasınız. Ancak, muhtemelen şu anda sosyal medyayı düşünmek için çok fazla şey var. Bu durumda, o zaman daha çok çalışmak yerine daha akıllı çalışmaya odaklanmalısınız.

  Etkili iş akışları geliştirmek, sürecinizi bozmak ve zamandan ve paradan tasarruf etmek için zaman ayırmalısınız. Bu şekilde, işinizi yürütmek ve ayakta tutmak için daha fazla zamanınız olacaktır.

 3. Hala Güçlü Olan İşletmeler

  Mevcut duruma rağmen güçlü bir işiniz varsa şanslısınız demektir! Bu nedenle, farkındalık amacıyla sosyal medya içeriği oluşturmanın sizin için en iyisi olduğuna inanıyoruz.

  Markanızı büyütmek için bu dönemi kullanabilirsiniz. Sosyal medyada neden daha fazla bulunmuyorsunuz? Veya işletmeniz hâlâ belirli bir sosyal medya sitesinde değilse neden hesap açmıyorsunuz? Yapabileceğiniz tüm olasılıkları düşünün!

  Başlangıç ​​olarak YouTube kanalınız için videolar oluşturabilirsiniz. Sonuçta, farklı platformlarda video tüketimi artıyor. Marka bilinirliğini artırmak için bir etkileyici kampanyası da yürütebilirsiniz. İyi bir fikir gibi görünmeyebilir, ancak insanlar Instagram gibi uygulamalara daha fazla zaman harcıyorlarsa, bu, etkileyicilere ulaşmak için doğru zaman.

İşletmenizin durumu ne olursa olsun, sosyal medya stratejiniz pandemi boyunca kitlenize bağlı kalmanıza gerçekten yardımcı olabilir! Sadece ulaşmak istediğiniz hedefe odaklanın ve gitmek için iyi olmalısınız. Unutma, bunu yapabilirsin! Şu anda işler kasvetli görünse de, bu geçecek. Hep birlikte bunu halledebiliriz.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.