Back

.Com Uzantılı Site Açmak 2022 Güncel

.Com Uzantılı Site Açmak için gelin beraber gerekli olan bilgileri öğrenelim. O halde öncelikle günümüzde de en sık kullanılan domain uzantısına olan .com asıl olarak ne anlama gelir? hadi başlayalım .

İÇİNDEKİLER

 • .Com Domain Nedir?
 • .Com Uzantılı Site Açmak İçin En Kolay Site Kurma Önerileri
 • Ne Tür Web Siteleri Com Kullanır?
 • .Com Neden Tercih Edilir?
 • .Com Uzantılı Site Açmak Ücretli
 • .Com Uzantılı Site Açmak Ücretsiz
 • Host Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
 • Bilinmesi Gerekenler

.Com Domain Nedir?com-uzantılı-site-açma

Açılımı “Commercial” olan com, ticari anlamına gelir. .Com Uzantılı Site Açmak, Web sitelerine bağlanmak için alan adı uzantıları gereken domain uzantıları arasında yer alır. Domain uzantıları ise her site için özel olarak belirlenen alan adlarının temel adımlarından biridir. Bu nedenle domain uzantısını kullanmadan herhangi bir web sitesine bağlanmak mümkün değildir. Com herhangi bir kısıtlama olmaksızın tüm kurumsal veya bireysel web adreslerinde kullanılabilir. Bu anlamda ülkemiz için herhangi bir kısıtlama olmaksızın alınabilen “net”, “biz” ve “com.tr” gibi çeşitli alan adı uzantılarının yanı sıra “org”, “gov” ve “edu” gibi herhangi bir kısıtlama olmadan belirli kuruluşlar ve amaçlar için de kullanılabilen yerel alan uzantıları da vardır. .Com Uzantılı Site Açmak mı istiyorsunuz? O zaman işe hemen koyulalım ve her şeyi öğrenelim.

.Com Uzantılı Site Açmak İçin En Kolay Site Kurma Önerileri

.Com Uzantılı Site Açmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. En yaygın web adreslerinden olan www (“World Wide Web”) ile birlikte com nerdeyse internet tarihi kadar eski bir tabir sayılmaktadır. Peki, hala en çok kullanılan domain uzantısı olan .com alan adı, ne anlama gelmektedir? Neden bu kadar tercih ediliyor ve nasıl kuruluyor?

Ne Tür Web Siteleri Com Kullanır?

Com web sitesi, teorik olarak ticari anlamına gelir, ancak birçok farklı bireysel veya şirket kurmak için kullanılabileceği için her zaman ticari bir amacı olmayabilir. Ancak, “gov” (“hükümet”) uzantılı siteler sadece devletin resmi kurumları; “edu” (“eğitim”) uzantılı siteler yalnızca eğitim kurumlarını temsil eder.

.Com Neden Tercih Edilir?

En popüler alan adı uzantısı olma özelliğini hiçbir zaman kaybetmeyen com, aynı zamanda halka açık ilk uzantı olarak kabul edilmektedir.
Bu sayede elde ettiği üstünlük payı ile uzun yıllar zirvede kalmayı başaran Com, akılda kalıcılık, yaygınlık ve farkındalık gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. .Com  Uzantılı Site Açmak isteyen herkes açabilir. Her yıl milyonlara ulaşan seviyelerde tercih edilmektedir. .Com Uzantılı Site Açmak gerekli mi? Neden .com tercih edilir sorusunun yanıtının da ayrıntılı etkenleri şu şekildedir:

 • Diğer birçok uzantıdan farklı olarak, herhangi bir kamu veya özel kuruluş gerektirmez, bu nedenle kolayca erişilebilir. .com uzantısını alabilmeniz için alan adınızın daha önce alınmamış olması yeterli görülmektedir.
 • Kolayca erişilebilen com uzantısı, benimsenme ve yaygınlık  açısından da büyük bir başarı elde etmekte devam ediyor. Diğer domain uzantıları için sunulan koşul ve şartlar com için geçerli olmadığı için kullanımı dünya çapında da yayılıyor ve ilk uzantılardan biri olduğu için kullanımı tüm dünyaya yayılmaya devam ediyor.

.Com Uzantılı Site Açmak Ücretli

.Com Uzantılı Bir Site Açmak için bir domain (web adresi) satın almanız gerekir. Ücretsiz seçeneklerde bulunuyor ancak ücretsiz olduğundan dolayı bazı kısımlarda kısıtlamalar işinizi zorlaştırır. Daha da ileri gidersek, bazı kısıtlamalar işinizi zorlaştırabileceğinden, ücretsiz sunucunun kapanması, kesintiye uğraması sizin düzgün bir yayın yapmanızı engeller. Kısacası onlarca makaleniz, emeğiniz ve içeriğiniz boşa gider. Her şeyinizin boşa gitmesini istemiyor iseniz https://izmirwebtasarimofisi.com/ üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

.Com Uzantılı Site Açmak Ücretsiz

.Com Uzantılı Site Açmak istiyor, İşletmenizi sağlama almak istiyorsanız hostunuzu (alanınızı) ücretsiz kullanmak yerine ücretli bir host almanız gerekiyor. Bu şu anlamam gelmektedir, ücretli bir alan adını ücretsiz  de bağlayabilirsiniz.

DİKKATLİ OLUN PARANIZ BOŞA GİTMESİN!

.Com Uzantılı Site Açmak düşündüğünüzden daha kolay. Host içeriklerinizin ev sahipliği yapacağınız yerin genel adıdır. Kalitesinin tutarlı kılan bu hostunuzun sağlayan bu alanda kendini ispatlamış bilindik yerler arasından seçim yapmalısınız.

Hostunuzu alırken veya araştırırken asla webmaster forumlarında “Hangi host firmasından host almalıyım” gibi konuları açmayın.
Genellikle basit ve kararsız, düşük kaliteli sunucular bu başlığın altına atlayacak ve “Ben xxx şirketi kullanıyorum, hiç sorun yaşamadım” diyerek sizi yanlış yönlendirecektir. Zaten asıl amaçları müşteri gibi davranarak sahip oldukları host  firmalarının reklamını yapmaktır. Bu yanıltıcı tuzaklara düşmemek için sitemizde ki gerekli olan kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderecek cevaplar yer almaktadır. Haydi bu soru işaretlerini beraber giderelim.

Host alırken nelere dikkat edilmelidir?

Google’da bir host aradığınızda, genellikle en iyileri ve kalitelileri en başlarda gelir. İlk dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de budur. Çünkü host firmaları, host kelimesinin en üst sıralarda yer almasını istediği için ciddi SEO çalışmaları yapıyor ve aynı zamanda ciddi para harcamaları yapıyorlar. İşlerini umursamayan insanlar o kadar para harcamaktan kaçınır değil mi?

Yalnız bir sorun var! Muhtemelen .com alan adlarının ne kadar popüler olduğunu fark etmişsinizdir ki, tüm iyi alanlar zaten alınmış gibi görünüyor.

Ancak, harika .com alan adını almanın daha birçok akıllı yolu vardır. İşte denenmesi gereken bazı şeyler:

Bilinmesi Gerekenler

 • Alan adınızın işletmenizi ve yaptıklarınızı temsil ettiğinden emin olun.
 • Tercih ettiğiniz alan adı alınmışsa, benzersiz kılmak için önüne veya arkasına bir kelime ekleyebilirsiniz. Konumunuz  burada işe yarayabilir.
 • Alan adınızın telaffuzunun ve hatırlanmasının kolay olduğundan emin olun. Alan adınızda tire veya sayı  kullanmayın.
 • Çevrimiçi alan adı oluşturuculardan yararlanın. Bu ücretsiz araçlar, çok güzel ve hala mevcut olan aktif bir şekilde size göstererek sizlere yardımcı olacaktır.

com-uzantılı-site-açma

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.