Back

Birinci Sayfa ya yükselin, Gönderilerinizi Güncelleyerek Trafiği Arttırın

Her web sitesi sahibinin hayali, sitesinin arama motorlarında en üst sıralarda yer alması veya en azından birinci sayfa da olmasıdır. Backlinko tarafından yapılan araştırmaya göre, Google, düzenli olarak yenilenen ve güncellenen anlamlı ve ilgi çekici bir içeriğe sahip olmanın sonucu olarak konumunuzu artırarak sizi ödüllendirecek.

google birinci sayfa

Backlinko tarafından yapılan bir milyondan fazla arama sonucunun incelenmesi, hemen çıkma oranları ile sıralamaları arasında belirgin bir ilişki olduğunu göstermiştir:

Makaleleri tamamen sıfırdan yazmak yerine, mevcut bilgileri güncellenmiş bilgilerle yenileyerek yazmayı tavsiye ederiz. Google, web sitenizdeki mevcut içeriği zaten tanır; bu nedenle, birinci sayfa ya çıkmak, daha üst sıralarda yer almak ve etkileşimi artırmak için sitenizde olanı kullanmak ve geliştirmek mantıklıdır.

Blog İçeriğini Güncellemek Neden Sıralamaları ve Trafiği Artırıyor?

1. Google aramasının birinci sayfa sında kalın

Google, arama motoru ve web kullanıcı deneyimini geliştirmek için, web sitelerini her zaman test eden ve doğrulayan sayısız algoritma kullanır. İyi performans gösteren siteler için ölçütler, daha az geri tıklama ile bağlantıya yapılan daha fazla tıklama kadar spesifik olabilir. Sonuç olarak, Google o sayfaya daha fazla katılım olduğunu fark edecek ve birinci sayfa daki konumlarını koruyacak. Var olan içeriği sitenizde yeniden yayınlamak, bu sayfadaki katılımın zaten yüksek olması durumunda konumunuzu korumanız ve arttırmanız için size daha iyi bir şans sağlar. Yeni içerik geliştirme ve optimizasyon işleminin titizlikle gerçekleştirilmesinden ziyade, sitenizdeki en iyi performans gösteren sayfaları yenilemek daha mantıklı geliyor.

2. İçeriği Google Güncellemeleri ile uyumlu olacak şekilde güncelleyin

Her yıl 600’den fazla algoritma ve sıralama faktörü güncellemesi var ve bunlardan en sonuncusu “Fred”, kısa veya anahtar kelime doldurulmuş makaleler içeren web sitelerinde sorunlara neden oluyor. Bu nedenle makalelerinizi 300 kelimenin altında tutmayın ve içini anahtar kelimeler ile doldurmayın.

3. Yenilenen içerik Google tarafından ödüllendirilir

Daha yüksek rütbeli sayfalar için bir diğer önemli faktör, mevcut içeriğinizi yenilemenin size bir sıralama artışı sağlayabileceğini gösteren düzenli olarak güncellenen içeriktir. Birinci sayfa ya çıkmak istiyorsanız dikkatli çalışmalısınız.

4. Google’la yetkinizi oluşturun

Web sayfalarınızdaki bilgilerin derinliği de sıralamayı etkileyebilir. Birkaç kez yayınladığınızda, esas olarak topikal (bir konu üzerine odaklanma) otoritenizi belirli konularda geliştiriyorsunuz. İşinizle ilgili ne kadar fazla içerik yayınlarsanız, Google sizi o kadar güvenilir bir kaynak olarak ilişkilendirir. Topikal otorite oluşturmak zaman ve çaba gerektirir, ancak hedef anahtar kelimelerinize ve potansiyel izleyicilerinize geldiğinde erişiminizi genişletebilir. Birinci sayfa da çıkmak profesyonellik gerektirir bunu unutmayın.

Otoritenizi kurduğunuzda, doğal olarak, daha fazla kaynak alıntı yapmaya ve blogunuza atıfta bulunmaya başlayacaktır. Zamanla, şunu fark edeceksiniz:

seo ve trafiğinizi arttırın

5. Katılımın arttırılması için mevcut içeriğin iyileştirilmesi

Sayfalarınızı ve yayınlarınızı optimize etmek, özellikle sürekli olarak yeni içerik oluşturuyorsanız, deneme yanılma ile daha yöntemini kullanın. Mevcut içeriğinizi geliştirip genişleterek, birinci sayfa da çıkmaya ve sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olan özellikler ekleyebilirsiniz. Sitenizin daha geniş bir kitleye ulaşma şansı, bağlantılar kazanıp, güçlendirerek, sosyal paylaşımlar ve katılım sağlayarak, Google’a içeriğinizin sıralamaya değer olduğunu işaret eder. Yalnızca bu değil, araştırmalar da Google’ın kısa form içerik yerine Uzun form içerikli blogları ödüllendirdiğini gösteriyor.

Blog İçeriğinizi Nasıl Güncellersiniz?

Adım 1: Hangi Blog Yayınlarının Güncelleneceğini Belirleme

Blog içeriğinizi güncellemenin ilk adımı, daha iyi sonuçlar verecek gönderileri belirlemektir. Bu, mutlaka iyi performans göstermeyen mevcut içeriği güncellemek için zaman ve çaba harcamanıza gerek kalmayacaktır.

Site raporlama ve SEO performansında yardımcı olabilecek çok sayıda çevrimiçi araç vardır. Bu aracı kullanarak, en iyi performans gösteren sayfaları filtreleyebilir ve belirtilen anahtar kelimeler için en iyi 10 dışında kalan diğer sayfaları inceleyebilirsiniz. Ardından, rapor size odak anahtar kelimesini, tahmini arama hacmini ve Google konumunu gösterir. Aşağıdaki örnek, iki blog yazısı ve ilgili anahtar kelimeleri için sıralama sonuçlarını gösteriyor:

Eski Blog Gönderilerinizi Güncelleyerek SEO ve Trafiği Arttırın
Zaten yüksek bir arama hacmine sahip bu popüler gönderileri güncelleyerek, performanslarında bir artış görmesi ve pozisyonlarını birkaç noktaya kadar artırması olasıdır. Sonuç olarak, sayfa ziyaretçilerinin yanı sıra abonelerin sayısında da bir artış olacaktır.

Bu nedenle, ilk 10 civarında sıralanan bu iyi performans gösteren postalara öncelik vermenin, trafiğinizde önemli bir artışa neden olacağının sebebi var. Düşük gösterim alan gönderilerde trafik artışı için hala bir olasılık var, ancak sonuçlar bu kadar önemli olmayacak. Tipik olarak, sayfa 2’den sayfa 1’e gitmek, sayfa 4’ten sayfa 3’e gitmekten daha etkili bir fark yaratacaktır.

Adım 2: URL’yi aynı tutarak gönderiyi güncelleyin

Web sitenizdeki yinelenen içerik, arama motorları tarafından cezalandırılabilir ve web kullanıcısı deneyimini azaltır. Potansiyel olarak aynı olabilecek ek bir blog yazısı yayınlamak yerine, orijinal makaleyi değiştirmeniz yeterlidir.

Mevcut postanızı güncellemek için metni yeni bir taslağa kopyalayıp yapıştırın, gerekli değişiklikleri yapın ve ardından HTML’yi tekrar orijinal yazıya kopyalayıp yapıştırın.  Yazılımınız otomatik olarak yönlendirmeler oluştursa bile, URL’yi aynı tutmak önemlidir, aksi halde yönlendirmeler bazı link değerlerini kaldırabilir.

Adım 3: Bir editörün şeffaflık ve netlik notu ekleyin

Profesyonel yazarlar tarafından yazılmış blogları içeren saygın siteler, genellikle bir yayın güncellendiğinde not ekler. Bir not mevcut değilse veya görünmüyorsa, okuyucularınızın güncel bir yayınlanma tarihi göreceklerini ancak yıllar önce gelen yorum ve geri bildirimleri görebilecekleri karışıklık olabilir. Editörün Notunu eklemenizi öneririz; böylece izleyicileriniz herhangi bir içerik değişikliği hakkında net bir şekilde anlaşılır ve makalenin kronolojik sıralamasına yardımcı olabilir.

Adım 4: İçeriğin doğruluğunu güncelleyin

İçeriğinizi doğru ve güncel tutmak, özellikle bilgiler zamana dayalıysa veya artık uygulanamıyorsa, okuyucularınız için önemlidir. İçeriği değiştirmek, eklemek ve kaldırmak, yayını güncel ve kitleniz için daha alakalı tutar. Basit bir kontrol listesi:

  • Alakasız, geçersiz ve eski bilgileri kaldırın
  • Modası geçmiş varsa yeni, daha taze içerikle değiştirin
  • Tüm görüntüleri, videoları, ekran görüntülerini ve medyaları kontrol edin ve güncelleyin
  • Dahili / harici bağlantıları doğrulayın ve gerekirse güncelleyin
  • Artık ikna edici ve güncel değilse, harekete geçirme ifadesini güncelleyin

Adım 5: Meta açıklamayı optimize et ve geliştir

Yayınınızdaki meta açıklama, arama sonuçlarında görünecek 160 karakterlik bir snippet’tir. Bu, arama yapanların göreceği ilk şeydir, bu yüzden okuyucuların tıklayabilmesi için ilgi çekici ve ilgi çekici olmasının yanı sıra güncel tutmanız çok önemlidir. Merak uyandıran bir meta açıklamanın daha yüksek bir tıklama oranına sahip olması ve gönderinize daha fazla trafik çekmesi olasıdır.

Adım 6: Gönderinizi geçerli bir tarihte yeniden yayınlayın

İşlemdeki son adım, yayınınızı yeniden yayınlamak, ancak geçerli bir yayın tarihi ile. Hangi CMS’yi kullandığınıza bağlı olarak bu farklı görünse de, burada dünya çapında en popüler ve en çok kullanılan web platformu olan WordPress örneğidir.

Gönderinizdeki ‘Düzenle’ sayfasından, sağ üst köşedeki ‘Yayınla’ kutusuna gidin ve ‘Yayınlanma Tarihi’ yanındaki ‘Düzenle’yi tıklayın. İşlem Tamam. Birinci sayfa ya çıkma yolunda gerekenleri yaptınız tebrikler.

 

Hem iş hedeflerinizi gerçekleştiren hem de hedef kitlenizi meşgul etmeyi amaçlayan bir içerik stratejisi oluşturmanın zaman alıcı olabileceğini ve uygun şekilde yerine getirilmemesi halinde iyiden daha fazla zarar verebileceğini biliyoruz. İçerik pazarlaması, organik büyümeyi teşvik etmenin en uygun maliyetli yollarından biridir. Bunu biliyoruz çünkü müşterilerimiz için her gün yaptığımız şey bu. Bunu söylerken, içerik stratejinizin yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorsanız, 08505621605 numaralı telefondan bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin veya istediğiniz zaman bize bir mesaj gönderin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.